Napelem lista, hogy könnyebben dönts

TIER-1 napelem lista. Nézd meg, melyik napelem, melyik cégnél kapható!

Nemrég megjelent a TIER 1 napelem gyártók listája. Tekintse meg ezen márkák listáját. Felhívjuk figyelmét, hogy a lista negyedévente frissül!

A táblázat tartalmazza azokat a hazai napelem forgalmazókat, akiknél kapható az adott napelem. A forgalmazóról információ, a céglogóra kattintva érhető el.

A rangsorolási rendszer a gyártó vállalat pénzügyi helyzetén alapul. Nem feltétlen tükrözi a gyártott napelemek minőségét. A minőség megítéléshez feltétlen nézze át azokat a tényezőket, melyek meghatározzák a legjobb napelem paneleket.

Az alábbi tényezőket kell figyelembe venni a napelem kiválasztásakor:

  • modul hatásfok
  • teljesítmény tolerancia
  • sejttechnológia (monokristályos, polikristályos, vékonyréteg)
  • teljeskörű gyártói garancia hossza
  • gyártói teljesítmény garancia időtartama
  • előlapi üveg (tükröződésmenetes, nagy áteresztő képességű, alacsony vastartalmú legyen)

Új belépők, akik a 2020-as listán még nem szerepeltek

  • BYD
  • Hansol Technics
  • Renesola Yixing
  • Suntech
  • Kyocera
  • Haitai New Energy
  • ET Solar
  • AE Solar
  • Vikram Solar

Gyártók, akik lekerültek a 2021-es TIER-1 listáról

  • LG Electronics
  • Goldi Solar
  • Hyundai
  • GCL System
  • Hengdian DMEGC

Listánk alapját a TIER-1 lista adja. Ez nem minőség, hanem gyártói kapacitás alpján ragsorol. Ugyanakkor elképzelhető, hogy húzható némi párhuzam a két mutató között. Listánk annyival több, hogy megmutatjuk, melyik magyarországi cétől lehet megvásárolni az adott paneleket.

Cégek regisztrációja oldalunkra folyamatos.

Nézzük meg, milyen tényezőket vegyünk figylembe?

Modul hatásfoka mit is jelent? Ez az érték azt mutatja meg, hogy a beeső fényből, mekkora %-ot képes hasznosítani a panel. A hatásfok attól függ, milyen típusú a panel. Alapvetően háromféle lehet. Monokristályból, polikristályból álló és úgynevezett vékonyréteg napelem. A monokristályos panelek előállításakor egyetlen egy nagy kristályt novesztenek, majd azt szeletelik. Ennek előállítása költséges folyamat, de a hatásfok 15-21% között lehet. A polikristályos technológia lényege, hogy lerövidített gyártási idővel kalkulálhatunk, mert nem egyetlen, hanem több kis kristályt tartalmaz egy cella. A kedvezőbb előállítás miatt az ára kedvezőbb, de a hatásfok alacsonyabb, csupán 12-15%. A vékonyréteg esetében a szilíciumot felgőzölik a hordozóra. A felhasznált anyag mennyisége és a gyártás sokkal olcsóbb és gyorsabb, viszont a hatásfok jelentősen alacsonyabb. Ez utóbbi esetben csak 5-9% közötti értékről beszélhetünk. Itt fontos megemlítenünk, hogy ha egy panel hatásfoka magasabb, az nem jelenti azt, hogy a teljesítménye is magasabb!

Mi a teljesítmény tolerancia? A gyártók mindegyike megadja ezt az értéket is (panelek adatlapja). A gyártók többsége +/- 5% teljesítmény eltérést (toleranciát) adnak meg. Ez azt jelenti, hogy ha van egy 400 wp (watt peak /ejtsd: "watt pík"/) tejesítményű panel, akkor a tulajdonképpen 380-420 wp között lesz "valamekkora" értékű. A gyakorlatban ez úgy néz ki, ha vásárolunk 10 db napelemet, ami 400 wp / db és +/- 5% telejsítmény toleranciával bír, akkor feltételezhetően lesz benne olyan, ami 380 wp és lesz olyan, ami 420 wp teljesítményű. Ez felvethet olyan problémát, hogy a sorba kapcsolt rendszereknél (napelem panelek egymás után vannak sorba kötve egy munkaponton belül), a legalacsonyabb teljesítmény lesz a mérvadó. Az összes panel ezzel teljesítménnyel fog működni. Megoldás: keressünk olyan napelemet, amely tolerancia adatában az szerepel, hogy -0%/+5% vagy hasonló (lényeg az, hogy ne legyen negatív toleranciája).

Teljeskörű garancia? Teljeítmény garanica? Na nézzük, miről van szó. A teljeskörű garanica: bármilyen hibával, általánosan elmondható, hogy 10-15 év átlagos garancia idővel kalkulálhatunk. Ez az egyik garancia. A másik, az a teljeítmény garancia. A gyártó vállalja, hogy a panelek teljesítménye 25 vagy esetleg 30 év múlva sem esik 80-83% alá (ezeket az értékeket a gyártók határozzák meg, saját laboratóriumának ajánlásai szerint). Vegyük figylembe, hogy a panelek hatásfokának csökkenése, technológiai "törvényszerűség"!

50%-os állami támogatás

Napelem rendszert vásárolhat úgy is, hogy a kapott számlákat elszámolhatj a Magyar Államkicstár felé. A számlák végösszegének 50%-át támogatásként megkap(hat)ja. Maximum 6 millió forint anyagköltség és munkadíj számlát lehet elszámolásra benyújtani úgy, hogy a munkadíj számla minimum, a teljes beruházási költség 25% kell, hogy legyen! Jelenleg még mindenki, aki támogatásból vásárol rendszert, szaldós elszámolásban marad. A bruttós elszámolás bevezetésének időpontját egyelőre határozatlan időre kitolták. A támogatás feltételei: 25 év alatti gyereknek a felűjítandó ingatlanban kell laknia minimum 1 éve (kivétel a most vásárolt ingatlan), az igénylőnek minimum 50% tulajdonjoggal kell rendelkeznie (részletes feltételek a Magyar Államkincstár honlapján).

100%-os vissza nem térítendő pályázat napelemre

Pályázati felhívás: „Lakossági napelemes rendszerek támogatása és fűtési rendszerek elektrifikálása napelemes rendszerekkel kombinálva”. Három műszaki tartalomra igényelhető. Egyik az alapeset, amikor csak önállő napelemes rendszert vásárolunk. Itt fontos megemlíteni, hogy csak a tetőszerkezetre telepített rendszert támogatják. Másik lehetőség, amikor napelemek mellett nyílászárók cseréje, akkumulátorok beépítse (tárolókapacitás) és fűtés korszerűsítés infra vagy fűtőpanelekkel. Harmadik lehetőség megegyező a másodikkal, kivéve a fűtéskorszerűsítést itt hőszivattyúval támogatja, nem infra vagy fűtőpanellel. Pályázatokat 4 ütemben, megyénként eltérő beadási időpontokkal lehet benyújtani. A legelső beadás várhatóan 2021. november közepe.

Megvalósítás szempontjából mindegy, milyen finannszírozási formát választ. Legyen szó önerős, vagy pályázati beruházásról, Magyarország szerencsés éghajlati övben fekszik a napelemek szempontjából. Az átlagos, éves napsütéses órák száma 2100-2300. Családi házak többségén (98%) hálózatra visszatápláló rendszert találunk. A szaldós elszámolással és azzal, hogy a szolgáltatói áramhálózatot pufferként használhatjuk, jelentős előnyt élvezhetünk a bekerülési költség és megtermelt áram értékének összefüggésében. Nem hálózatra tápláló rendszereket szigetüzemű rendszereknek nevezzük. Ezen rendszereket inkább tanyákra, lakóautókra, hajókra ajánljuk.

Napelem rendszer telepítése

Napelemet elsősorban hagyományos ferde tetős ingatlanra ajánljuk. A legkedvezőbb elhelyezés déli irányultságú, 25-35 fokos tetőfelület. Ezen túl a keleti és nyugati fekvésű tetők is kiváló lehetőséget biztosítanak. Ferde tetős ingatlanon kívül napelem telepíthető még lapos tetőre, teraszra, autóbeállóra, földre telepített tartószerkezetre.

Napelem kivitelezés

Napelem rendszer kivitelezése családi házra, tanyákra, cégre. Engedélyeztetési folyamatokat minél gyorsabban célszerű elindítani. A folyamat 2,5 hónapot vesz igénybe. Ennek része, a rendszer telepítése. Fontos tudni, hogy a telepítés, nem az engedélyeztetési folyamat végén történik meg. Az engedélyeztetés igénybejelentéssel indul, amire az áramszolgáltató először a műszaki gazdasági tájékoztatót, majd a jóváhagyását küldi meg. Ekkor kell telepíteni a napelemeket, majd készre kell jelenteni. A napelem kivitelezés megközelítőleg 1-2 napot vesz igénybe.

Napelem ár, napelem rendszer ár

Napelemet annak függvényében terveztetünk, hogy mekkora volt az elmúlt évi fogyasztásunk. Ebbe célszerű bekalkulálni az esetleges teljesítményigény növekedést is. Amennyiben a várható teljesítményigény rendelkezésre áll, könnyen kiszámolható az a rendszerteljesítmény, amire szükség van ahhoz, hogy a szükséges áramot megtermeljük. A rendszerméret ismeretében kiszámolható a napelem rendszer ár. Pontos meghatározához szükséges ismerni a solar modul darabszámot, márkáját, árát. Fontos szempont még az inverter típusa, márkája, de minden összetevő pontosan meghatározható az ismert rendszerméret szerint.

Napelem megtérülés

Ez sok tényezőtől függ. A megtérülési idő nagyságrendileg 8-10 év között van. Amennyiben tudjuk a teljesítményt, kiszámolhatjuk, mennyi elektromos áramot termel meg egy év alatt és annak a megtermelt energiának, mennyi a pénzben kifejezett értéke. Ez utóbbi elég fontos tényező a kérdés pontos megértéséhez. Ha azt feltételezzük, hogy az 1 kWh elektromos áram ára nem fog változni a jövőben, akkor a rendszer teljesítményéből könnyen számolhatunk. Pl. 10 kWp teljesítményű rendszer, ami átlagosan 11 kW elektromos áramot termel évente, ami 418 000 forint. Egy átlagos 10 kW rendszer 3.2 millió forint. Ez a tematika, 7.5 év megtérülést mutat. Viszont, ha ebben a ciklusban az áram ára még emelkedik majd nagyjából 10 forinttal kWh-onként, akkor akár 2 évvel is rövidebb lehet a megtérülés.